See lugu on Enric Bernatist, katalanist jalgpalliarmastaja, kes pani lutsukommi pulga otsa – edasine on juba ajalugu.
Kuulus Kataloonia pulgakomm nägi ilmavalgust 1958. aastal, kui ettevõtte asutajal Enric Bernatil tuli idee panna lutsukomm pulga otsa. Ta kutsus seda hellitavalt “Väravaks” (Gol hispaania keeles), kujutades kommi kui jalgpalli ning suud kui võrguga väravat. Vaatamata hispaanlaste jalgpallilembusele ei läinud kontseptsioonil kuigi hästi ning Bernat palkas oma toote päästmiseks reklaamibüroo, kes nimetasid toote ringi Chupa Chupsiks. Nimi tuletati hispaania keelsest sõnast “chupar” mis tähenas “imema” ning puudu jäi vaid bränding. 1969. aastal kurtis Bernat muret oma kuntsnikust sõbrale, keda maailm tunneb Salvador Dalí nime all.
Dalí nõudis, et tema loodu peab paiknema pulgakommi külje asemel selle peal, nii et see oleks alati täielikult nähtav. Selline paigutus tõestas end ning sellest on saanud ajaloo üks püsivaimaid brändikontseptsioone, mida kasutatakse muutmata kujul tänagi, enam kui neli miljardit müüdud kommi hiljem. 1990ndatel jõudis Chupa Chups 164 riiki üle maailma, mis tähendab, et legendaarset pulgakommi võid leida pea kõikjalt.
Esimene suurem reklaamikampaania kandis pealkirja “És rodó i dura molt, Chupa Chups,” mis katalaani keelest tõlgituna tähendab üpris igavalt “see on ümar ja kestab kaua”. 1980. aastatel tehti ka suitsetamisvastast kampaaniat üleskutsega “Suitseta Chupa Chupsi!”. Ettevõtte praegune suitsetamisvastane kampaania kannab pealkirja “Lõpeta suitsetamine, hakka imema!” mida presenteeritakse paroodiana suitsupakke meenutava pakendiga. Osadel EU pakenditel on kuvatud ka nn kohustuslikud must-valged hoiatussildid kirjadega “Sucking does not kill!” – Imemine ei tapa! Lisaks on kasutatud ka kuulsuseid, nt Madonna ja teised, oma toote reklaamimiseks.
Chupa Chupsi bränd kuulub täna Itaalia-Hollandi päritolu rahvusvahelisele ettevõttele Perfetti Van Melle, kelle portfellis on veel sellised brändid nagu Mentos, Smint ja Fruitella.
Lõbus fakt: Õnnenumber seitse… Maasika, apelsini, sidruni, maasika ja koore, šokolaadi ja koore ning mündi olid esimesed seitse maitset, millest maasika ning maasika ja koore omad on populaarseimad tänaseni!
Loe ka varasemaid sama seeria postitusi:
Tuntud logod: Osa 1: Shell
Tuntud logod: Osa 2: Audi
Tuntud logod: Osa 3: Starbucks
Tuntud logod: Osa 4: AT&T
Tuntud logod: Osa 5: Mastercard
Tuntud logod: Osa 6: Nike
Tuntud logod: Osa 8 – Coca-Cola
Tuntud logod: Osa 9 – Nintendo
Allikad:
Chupa Chups – Our Story
Logo Design Love – Salvador Dali’s Chupa Chups logo
Fast Company – Salvador Dalí’s Real Masterpiece: The Logo For Chupa Chups Lollipops