Blogi
Smiling face

Wordpress ja alternatiiv?

Vaidlused Wordpressi positiivsete ja negatiivsete poolte üle on sama kuum kui Mac vs PC või siis Canon vs Nikon. Näidete juures on kõigil vägagi suur ning arvestatav kasutajaskond ning seda on ka Wordpressil. Kuid, kui Wordpress ei meeldi või ei sobi, siis mida kasutada alternatiivina?

Vaatleme kõigepealt veebilehe omaniku ehk tavakasutaja seisukohast. Kuigi Wordpress on tasuta, siis kaasneb veebilehega sageli hulk lisatööd, millele kasutajad sageli ei mõtle ega pööra tähelepanu. Kasutame postituses kodulehe ja e-posti majutusteenust pakkuva Veebimajutuse.ee partneritehalduri Tõnis Bramanise ning Voogi turundus- ja partnersuhetejuhi Teet Partsi kommentaare.

Pluginad - Pluginad on kolmandate osapoolte loodud tarkvarajupid, mida Wordpressis saab kasutada erinevate lisade ja funktsionaalsuste loomiseks (Nt e-pood, mitmekeelsus, SEO, Statistika jpt). Kui pluginaid paigaldab kasutaja, siis sageli ei uurita erinevate pluginate tausta - kui palju seda on paigaldatud, sellele antud hinnangud, milline on reiting ning millal oli viimane uuendus. Samas ollakse ka ise pluginate uuendamisega hooletud ning jäetakse üks enim turvariski omav osa oma lehe juures unarusse. Teadmatus pluginate hingeelust võib tingida ka olukorra, kus lehe populaarsemaks muutudes saavad ühtäkki otsa tellitud veebimajutuse paketi ressursid. Seda on juhtunud nt tuntud e-poe plugina Woo Commerce ning mitmekeelsust võimaldava WPML-ga, kus plugina keeruline struktuur mõjub koormavalt optimeerimata lehe puhul serverile koormavalt. Tasub kindlasti märkida, et pluginaid saab Wordpressi pluginate keskkonda laadida igaüks ning Wordpress pakutava valiku pädevuse ning turvalisuse eest ei vastuta. Seega peaks keskmine kasutaja kindlasti olema kursis Wordpressi puudutavate uudiste ja uuendustega. Samuti omama ülevaadet tema lehel kasutusel olevate pluginate uuenduste ning võimalike uudistega, mis võiksid puudutada lekkeid või muid ohte. Erinevaid õpetusi ning soovitusi leiab internetiavarustest hulgim, tuleb lihtsalt leida see aeg ning mõningaid neist aegajalt üle käia.

Ka Wordpress ise vajab hoolt ning järje hoidmist uuendustel ning võimalikel ohutustrendidel. Viimaste versioonidega on Wordpress liikunud õnneks küll seda teed, et pakub uuenduste automaatset laadimist, kuid on olnud olukordi, kus see on kliendi poolt maha võetud või ka serveri poolelt kinni keeratud. Kui eelnevaga kenasti sinapeal olla, siis on Wordpressi kujul tegemist väärtusliku ning paindliku tööriistaga.

Neile, kes eelistavad midagi intuitiivsemat ning ei jõua või ei oma soovi kõige sellega tegeleda on ka alternatiive. Oma projektides oleme palju kasutanud eestimaist sisuhaldust nimega Voog, mida varasemalt teadsid veebimaailmaga kokku puutujad Edicy nime all. Oleme Edicy/Voo teenuseid müünud tänaseks päevaks pea seitse aastat, seega teame ja tunneme nende hingeelu ning võimekust.

Kuivõrd kõiksugused installeerimised, seadistamised, hostimised või teenuse uuendamised on pigem teemad, mis tavakasutaja jaoks kõlavad võõrastavalt ning eemaletõukavad, siis Voo võlu tavakasutaja jaoks — kes tahaks tegeleda peamiselt sisu haldamisega — ongi nende faktorite eemaldamine võrrandist, sõnas Voo esindaja Teet Parts.

Vooga sisu haldamine ei nõua eelnevaid kogemusi või oskusi, kuna sisu toimetamine toimub otse lehel ning kasutaja näeb tulemust täpselt sellisena nagu ka lehe külastaja. Piltide, galeriide, kontaktivormide ja tavalise sisu lisamine on viidud tänapäevase drag&drop lahendusele ning sisu vormindamine järgib tavapärast tekstihalduse loogikat, nagu näiteks Wordis. Seega ei pea sajaliikmelise organisatsiooni sees läbi viima sisuhalduse koolitust, vaid igaüks saab hoolitseda selle eest, et nende veebileht oleks tagatud sobiliku infoga.

Kaks Eesti suurimat kodulehe majutusteenuse pakkujat Veebimajutus.ee ning Zone on Voo lisanud oma teenuste one-click valikusse (Tee ise veeb ja Zone+ üks rakendustest), mis tähendab, et kliendil on võimalus oma koduleht üles seada ühe klikiga. Voo teenus maksab küll serveritasule lisaks, kuid annab rahutunde nii lehe omanikule kui serverihaldajale. Tõnis Bramanise sõnul on Voog hallatud teenus, mis on kliendile turvaline ning on igapäevastes veebitoimetustes küllaltki käepärane.

Veebimajutuse ning Zone teenuste abil on kliendil võimalik tellida täislahendus ning tasuda nii lehe kui näiteks e-mailide eest ühes kohas kompaktselt ühele vahendajale. Suuremate soovidega kliendid saavad loomulikult Voole tellida oma vajadustele vastavaid lahendusi.

Disaini poolest saab Voole sarnaselt Wordpressiga ehitada täiesti omanäolisi veebilehti — olgu siin näideteks Riigimetsa Majandamise Keskus, Riigi Kinnisvara, Guardtime või meie sulest valminud Millamore, Invent Baltics, Medita kliinik. Teisalt saab iga kasutaja valida ka juba valmiskujunduse ning kõigest paari nupulevajutusega selle enda jaoks tööle panna. Seega puudub vajadus disaine alla laadida, neid kuhugi seejärel serverisse sokutada ja kõik see muu, keeruline asi. Mõlemal juhul jääb sisuhaldus paindlikuks ning kasutajakogemus ei sõltu tema kasutavast disainist.

Ja rääkides hinnast. Kui Wordpressi kujundusi saab ka tasuta alla laadida, siis keegi peab aitama selle üles seada. Lisaks seadistamisega seotud kuludele tuleb see ka kuskil majutada. Ja kui tahad aeg-ajalt oma teenust või pluginaid uuendada, siis pead taaskord kellegi käest teenust ostma. Kõik kokku moodustab ahela, kus tegelikke kulusid on keeruline hinnata ning tüüpiliselt tasub kasutaja ikkagi aasta lõikes kolmekohalise numbri.

Voos on aga kõik see hinna sees — uuendused toimivad taustal, lisanduvad uued funktsionaalsused ning iga küsimusega saad pöörduda eestikeelse kasutajatoe poole. Jah, Voog ei ole tasuta. Kuid olekski imelik eeldada, et hea teenus või kaup seda oleks.

Parima veebipartneri leidmiseks on Voog loonud oma lehele ka Voogu paremini tundvatest agentuuridest ja büroodest partnerite listi - Ka meid leiad sealt. Teatavat partnerite listingut omab ka Veebimajutus, pakkudes eksperte nii Voo kui Wordpressi ehitajate hulgast. Meie viimaste aegade Wordpressi projektidest võib leida Tõlkebüroo Eiffeli, Muinastulede öö, Azerbaijan Best Practice ning E-riigi konverentsi.

Kokkuvõttes võib öelda, et Wordpress sobib suure ja keeruka lahenduse jaoks väga hästi, kui omatakse oskusi ning võimekust tegeleda hoolduse ning arendamisega. Kui vajadus on väiksem ning soov igapäevaselt tegeleda ainult sisuhaldamisega, siis võib Voog olla hoopis õigem valik. Pakume mõlemaid, vastavalt vajadustele, ootustele ja võimalustele.

Helista, kirjuta või saame kokku. Selgitame välja, milline sisuhaldustest töötaks paremini just sulle.

Jaga artiklit:
A picture of Erkki

Artikli autorist

Erkki on Sviitri asutaja ja AD, kes on olnud Sviitriga tema esimestest hetkedest. Erkki on majanduskraadiga kunstihing, kes on olnud mentoriks Ajujahis, vedanud Innovatsiooniaastat ning aidanud ehitada üles Haridusinnovatsiooni keskust Tallinna Ülikoolis.
erkki@sviiter.ee