CMS (Inglise keeles content management system) on kodulehe haldusvahend, mille abil on võimalik veebilehe omanikul või haldajal muuta või lisada kodulehele sisu, meediat mõi muud sarnast. Milline CMS sobib sulle?
Sisuhalduste vahendeid on internetis meeletult ning esmapilgul võivad nad kohanematule silmale tunduda ka ühesugused, kuid lähemal uurimisel on näha nende sobitumist mingisse kindlasse valdkonda kas siis teatud funktsionaalsuse või sihtturu poolest. Mõningad suuremad veebiagentuurid on ka loonud oma haldusvahendi, kuid nende kasutamist soovitame äärmiselt spetsiifiliste lahenduste korral, kus kliendil on endal arendusmeeskond või on plaanis arendus täies ulatuses veebiagentuurilt sisse osta. Siiski, puudub kohati selliste vahendite puhul piisav arendamise võimalus ning kliendil tekib seotus ühe kindla agentuuri teenuste ning võimalustega. Sviitris oleme keskendunud peamiselt kahele, mida siinkohal ka teile pisut lähemalt tutvustamegi.
Nüüdisaja tuntuimaks peetakse WordPressi, algselt blogimootorina tuntud sisuhaldus on nüüdseks tänu oma avatud lähtekoodile ühe suurema kolmandate arendajate hulgaga sisuhaldus maailmas. Varasemalt konkureeris WordPress hiidude Joomla ja Drupal, kuid mastaapide vahe on nüüdseks kindlasti WordPressi kasuks liikunud. Tema suur populaarsus ning küllaltki lihtne kasutusloogika on selle juurde meelitanud ka hulgaliselt arendajaid, kes on erinevate lisade abil asunud WordPressi nö paremaks muutmaa. Nende lisade ehk pluginate meeletu hulk (Artikli kirjutamise seisuga 747 761 277 pluginat) annabki WordPressile selle paindlikkuse siduda kodulehe külge laial valikul erinevaid lisasid, olgu selleks makserakendused, kataloogitööriistad, integreeritus kolmandate serveritega või siis lihtsamad tõlkemoodulid. Muus osas on WordPress kasutajale sõbralik, mitte just selline, mis soodustaks kasutajas meeletul hulgal õnnehormoonide teket, kuid reeglipärasel kasutamisel kindlasti korrektne tööriist. Miinustena võib välja tuua puuduse mitte näha oma lehe reaalset välimust sisu lisades, kuna info sisestamise ning nö välisvaade on erinevad ning pidevate uuendustega tegelemise.
Uuenduste osa on kliendi silmis kindlasti kõige tüütum, millega nad peavad lisaks sisule kokku puutuma. Lisaks WordPressi enda uuendustele peab kasutaja tegelema ka erinevate lehel olevate pluginate uuendustega ning jälgima, et ükski neist pole vahepeal oma kasutajatuge ning toimivust lõpetanud. Kuna valiseid arendajaid on üle maailma on palju, siis selliseid probleeme aegajalt ikka juhtub.
Arendaja kohalt on WordPress küllaltki hästi dokumenteeritud ning võimalike kitsaskohtade kohta leiab internetist piisavalt vastuseid. WordPress tarkvarana on tasuta, kuid kodulehe majutamiseks on tarvilik serveri rent kuskil teenusepakkuja juures ning sidumine domeeniga (Sviitri soovitused kodumaisete osas Zone või Veebimajutus, kuid üldjuhul oleme selle valiku jätnud kliendile).
Meie teine peamine kasutatav CMS on Voog, millest kirjutasime ka ühes varasemas “On uus Edicy, on Voog!”. See on kodumaine, aastast 2007 arendatav sisuhaldus, mille plussiks võib pidada eelkõige lõppkasutajale suunatud lihtsust ning käepärasust. Kliendi võimalus muuta sisu otse oma veebi lehel olles annab sisu lisamisele märksa personaalsema ning meeleolukama tunde. Voog on ka kõik ühes teenus, mis sisaldab endas kohustusliku elemendina juba kodulehe majutust. Lisaks saab Voo halduses oma lehele kergelt liita või osta domeene. Tasulise teenuse korral on teatud domeenide tellimine või pikendamine kliendile ka tasuta.
Kuigi Voog on arendajale lihtne, tasub meeles pidada asjaolu, et keerukate lehtede puhul, kus lehega seotud erinevaid mooduleid, hinnatabeleid, või muid erilahendusi, on teadmatul kasutajal kindlasti raskem oma lehte manageerida.
Võime öelda, et pakkume lihtsamate ning keskmiste lehtede haldamiseks Voo tööriista ning keerulisemaid rakendusi sisaldavate lehtede korral WordPressi. Samas, Voo peal jooksevad RMK, Starman ja paljud teised, mis kindlasti keskmisest lehest keerukamad, seega kõik oleneb kliendi oskustest ja soovidest.
Voo puhul ei pea kasutajad pead murdma ka WordPressis kirjeldatud uuendustega, kuna versiooni viimane versioon on kasutajate kontodele alati kasutada. Pluginaid kui wordpressis kasutusel olevaid pole, kogu lisafunktsionaalsus luuakse Voo või kolmandate rakenduste APIsid kasutades. Erinevate võimaluste ja kitsaskohtade dokumenteerimine on küll märgatavalt väiksem, kuid selle-eest teeb suure osa tasa kiire ning kasutajasõbralik klienditugi.
Seega, teha saab mõlemale ning sobivuse igale kliendile selgitame alati eelnevalt välja. Kui soovid samuti uut kodulehte või värskendada vana, kirjuta meile ning leiame koos lahenduse.
24.11.16 avaldatud külalispostitusena Voogi blogis: Which CMS suits you best?