Your cart

Ostukorvis ei ole tooteid.

Reisiblogi – Ateena - Reisiblogi – Ateena - Reisiblogi – Ateena - Reisiblogi – Ateena - Reisiblogi – Ateena

Erkki

9. – 10. juunil toimus Ateenas WordPressi arendajate suurim Euroopa kokkutulek WordCamp Europe, mis tõi kokku enam kui 6000 külastajat üle ilma ning pakkus ka suurepärast valikut WordPressi arendajate nii uutest kui juba tuntud võimalustest.

Megaron messikeskus, Ateena

Asukoht

Kogu üritus toimus Ateena Megaroni messikeskuses, mille mastaap ongi peamiselt mõeldud sarnasteks suurüritusteks, pakkudes mitmeid konverentsivõimalusi, suurt väljapanekute ala ning hulgaliselt väiksemaid ruume erinevateks workshoppideks, teematubadeks ja isegi joogaks.

Megaroni messikeskus asub Ateena tuiksoonel, millel on hea ühendus metrooga ning läheduses kohalikud ajaloolised vaatamisväärsused – Akropolis, Akropolise muuseum, Monastiráki jmt. Järgmine WordCamp Europe toimub 13 – 15. juunil 2023 Milanos, mis samuti tuntud oma suure messikeskuse poolest linna servas.

Meid kutsus sel aastal üritusele hea partner Verona Labs, kes osales üritusel oma väljapanekuga esimest korda, Nad on keskendunud WordPressi pluginate ehitamisele, millest kindlasti tuntumad WP Statistics, Wp SMS, SlimStat ning WordPressi teemade pood Vitathemes.

Lisaks oli hea kohata meie häid sõpru Veebimajutusest, kes tulid nautima melu neid leidma uusi põnevaid koostööpartnereid nii hostingu kui oma teenustevaliku laiendamise võimaluste osas.

WordCamp 2023, Ateena. Megaroni messikeskus

Ateena

Ateena on iseenesest kompaktne, mõistliku metroo ja bussiliiklusega, mis aitab igapäevatoimetustega toimetada küllaltki edukalt. Kuidagi ei leidnud meile harjumuspäraseid autode või ka näiteks tõukerataste või sõidukite rendipakkujad Bolt või CityBee, kuid erinevat renditeenust pakkusid Euroopa suured AVIS, Budget, Europcar jt koos väiksemate kohalikega.. Toidukullerite osas on Uber Eats ning samuti mitmeid kohalikke, millest ehk silmapaistvaim eFood, kuid eks igale vaja oma äppi ning mitmed proovitud olid ainult orienteeritud kohalikule turule ning toimisid ainult kreeka keeles.

Kuigi rahvastik on kirju, siis linna üldine meeleolu on näiliselt sõbralik ja ohutu. Kõikjal kohtab vastutulelikke inimesi, kes on nõus teed juhendama või poemüüjaid, kes oma poes hilise kella tõttu krediiti pakkuma, kuna kaardimakseid väikestes nurgapoodides hilisematel tundidel vastu võtta ei soovita. Väikseid poode peavad pigem teisest rahvusest inimesed, kes Kreekas leidnud oma kodu.

Küll aga on lühike siinsete inimeste süütenöör, kui tegemist on meeleavalduse või mis tahes oma arvamuse väljahõikamise võimalusega. Nõnda oli mitmel õhtul meie pooleteise nädala pikkuse reisi jooksul näha kohaliku politsei kiirreageerijaid, kes polnud lihtsalt nuiadega korrahoidjad vaid ikkagi muljetavaldavate tulejõuga varustatud sõduri mõõtu löökrühm.

Sarnast ettevaatusabinõud kohtasime ka suurel korvpalli vastaseisul Ateena Panatinaikose koduväljakul, kus meie viibimise ajal peeti finaalseeria teine kohtumine. Olukorra kirjelduseks tasuks mainida, et olime rõõmsad kodumeeskonna kahe punktilise võidu üle, muidu oleks lihtsalt olnud ohtlik meie elamispaika tagasiliikumine. Lisafaktina olgu veel siin ära mainitud, et finaalseeria neljas kohtumine peeti samuti samal olümpiahallis ning fännide räuskamiste ja vandaalitsemise tõttu otsustati kohtumine peatada, Olympiakose tiim evakueeriti, saal tühjendada ning kohtumine peatati. Kreeka korvpalliliit otsustas neljanda mängu järgselt, et selle aastane finaalseeria on lõppenud ning rohkem mänge ei peeta. Olympiakos krooniti kreeka liiga meistriks

Olemuselt on Ateena sarnane piirkondlike lõunamaade suurlinnadega, oma ajastu kultuuriliste eksponaatide ning üldise linna melu ja oluga. Kõik on veidi korrast ära, pisut räpane aga näidiselt kõik toimib ning inimesed on rahul sellega mis on.

Viidad, mis ajasid segadusse

Esimene kogemus Ateena ühistranspordiga viis põhjast tulnud eurooplased veidi segadusse – enamus viidad on kohalikus keeles ning viited inglise keelele on küll olemas, kuid sageli tõlgitud erinevalt. Lisaks vajab harjumist sealne tähestik, mis on justkui komplekt ladina tähestikust, kirillitsast ning mingitest vihjetest veel millelegi. Kirjakeele pikk ajalugu tähendab ka seda, et peamine arusaadav osa põhineb suurtähtedel ning väiketähed on märksa noorem leid sealse keele jaoks. See teeb aga erinevate siltide lugemise ääretult keeruliseks, nt kui silt on suurtähtedega või ainult suure algustähega on selle kirjapilt kohati vägagi erinev.

Kreeka tähestiku suur- ja väiketähed. Tõlkes Sviiter on lihtsalt pullover – Πουλόβερ

Akropolis

Akropol (Ακρόπολις) oli Vana-Kreeka linnriigi ehk polise kaljukünkale ehitatud kindlus, mida sageli on kasutatud ka kõrgeima templi tähenduses ning mille ümber on aegade jooksul kasvanud tänapäevane suurlinn. Akropoli tuntuimaks ehitiseks on kindlasti 5. sajandil eKr. jumalanna Ateenale ehitatud Parthenon. See ehitati pühitsemaks kreeklaste võitu Pärsia impeeriumi üle. Nimi Parthenon nime tähenduse on mitmeid teooriaid, kuid peamiseks peetakse seda olevat süütu jumalanna tempel, mida peetakse Ateena väärtusteks, voorusteks ning võimuks. Enne oma nimetamist olevat hoonet kutsutud lihtsalt templiks ning hetkel teada olevat nimetust ei pandud talle ametlikult vaid oli rahva antud hüüdnimi. Lisaks on müüt, et hoonet kutsuti Hekatompedoniks – kuna enne templiks saamist kasutati hoonet ka riigikassa ja varakambrina.

Viiendal sajandil, suure ristimise levikuga, toimis mõnda aega Parthenon ka kristliku kirikuna ning kandis Jumala ema kiriku nime (Virgin Mary ja Theotokos). Hiljem, aastal 1456, tungisid Ottomani väed Ateenasse ning hõivasid peale kaks aastat kestnud lahinguid sealsed territooriumid. Türklasid taastasid osa Parthenonist ning kasutasid seda mošeena. Veel veidi hiljem, Moreani sõja ajal, aastatel 1684-1699, oli Parthenon kasutusel ka püssirohulaona, mis veneetslaste poolt ka sõja lõpus osaliselt õhku lasti. Nii käis ka kreeklaste elu kuni aastani 1832, mil kuulutati välja Kreeka iseseisvus. 1975 otsustas kreeka valitus Akropoli peamised hooned taastada. Kõikvõimalikud väärisesemed ning kultuuriliselt olulised esemed koondati lähedale ehitatud Akropoli muuseumisse.